Zirkonyum Kaplama

Medialkent

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum malzemesi yardımıyla dişin etrafına yapılan kaplama işlemine zirkonyum diş kaplama denir. Zirkonyum kaplama dişlerin doğal görünmesini, güçlenmesini ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar. Bu yazımızda zirkonyum kaplama nedir ve diş kaplama nasıl yapılıyor bundan bahsedeceğiz.

 

Zirkonyum diş; Klasik kuron köprü dediğimiz dişe yapıştırılan protezlerde, öncelikle porselene destek olacak ve darbelere karşı kırılmasını engelleyecek bir metal destek yapılır ve üzerine porselen işlenir. Zirkonyum ile yapılan kuron veya köprü protezde bu metal alt yapının yerine beyaz renkli ve direnci metal kadar olmasa da oldukça yüksek dirençli olan zirkonyum alaşımı kullanılmaktadır. İşte bu alt yapıda metal yerine zirkonyum alaşım kullanılan dişlere zirkonyum diş denilmektedir. Zirkonyum kuron oldukça dayanıklı bir alaşım olduğu için ön bölge yanı sıra arka bölge kuron köprülerde de kullanılmaktadır. Sürekli gelişen teknolojisi sayesinde son yıllarda çok geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur.

 

Zirkonyum diş kaplama ve diş yaptırmak için ve diş beyazlatma işlemi için İstanbulda bulunan diş hekimliğimizden hizmet alabilirsiniz.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Zirkonyum diş kaplaması metal destekli kaplama gibi dişin tüm yüzeyini örtmektedir. Bu sebeple öncelikle klasik kaplamada olduğu gibi diş anestezi altında tüm yüzlerinden belli oranda küçültülür.

Ağız içi hazırlığı bittikten sonra ölçü ve gerekli tüm kayıtlar alınarak bilgisayar sistemine aktarılır.

Bilgisayar sistemine aktarılan bu kayıtlara göre blok şeklindeki zirkonyumlar 3 boyutlu makinelerde hazırlanır.

 

Dişe uyumu prova ile kontrol edilen zirkonyum alt yapıda bir problem yok ise bir sonraki aşama olan porselen yapımına geçilir.

 

Porselen tabakalar halinde zirkonyum alt yapının üzerine işlenir.

 

Ağızda porselen ilede prova yapılır ve cila ile zirkonyum destekli porselen diş hazırlığı bitmiş olur, kalıcı olarak dişe yapıştırıldıktan sonra rahatlıkla yeme içme işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri

 

 • Doğal görünümlüdürler.
 • Çok sağlamdırlar.
 • Kırılması ve çatlaması zordur.
 • Korozyona ve aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Oksidasyona (oksitlenmeye) karşı dirençlidir.
 • Yarı saydam” özellikte olduğundan ve ışığı geçirdiğinden ana dişlere en uyumlu yapay diştir.

 

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları (Faydaları) Nelerdir?

 

 • Kolay şekil alırlar ve beyaz renge kolayca döndürülebilirler.
 • Doğal görünümleri nedeniyle ana dişlere en çok benzeyen yapay dişlerdir.
 • Metal içermezler.
 • Ağızda uzun yıllar kalması güvenlidir (ömürleri uzundur).
 • Hassas ve duyarlı değildir; sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı dirençlidir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Zirkonyum Kaplama ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Zirkonyum diş; dişlerin güçlendirilmesi ve kaplanması için kullanılan bir tedavi yönetimidir. Zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan bir diş kaplama işlemidir. Aynı zamanda taç veya kron olarak da bilinir.

Zirkonyum diş fiyatları yapılacak olan kaplama bölgesine ve tercih edilen kaliteye göre değişiklik göstermektedir. Kesin bir fiyat almak için diş hekimimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Zirkon diş yaptırma işlemleri, protez kullanan, kuron köprü tedavisi uygulanmış olan bireyler tarafından tercih yaptırılabilir.

Özel yapıştırıcı madde içeriği sayesinde doğal dişe sabitlenen zirkonyum kaplama, dişten düşme, yerinden oynama gibi durumlara sebep olmaz. Tıpkı doğal dişiniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zirkonyum diş zararlı değildir. Zirkonyum kaplamaların diş eti uyumu ve biyolojik uyumu doğal dişe en yakın olan kaplama çeşitlerindendir.

Tabi ki beyazlatılır. Takıldığı gün itibarı ile doktorunuzun tavsiyesine uyduğunuz zaman herhangi bir sararma olması mümkün değildir. Fakat herhangi bir sararma durumunda ise klinik ortamında kısa ve öz bir biçimde yeniden beyazlatılması mümkündür.

Bilgi Al

Bize Ulaşın

Tüm medikal estetik sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayınız.

1
Call Now Button