Diş Beyazlatma

Medialkent

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Diş beyazlatma işleminin ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki farklı uygulama şekli vardır. Her iki beyazlatma türünde de öncelikle kişinin ağız içi muayenesi yapılır, işleme engel teşkil eden bir durum söz konusu değilse hangi çeşit beyazlatmanın yapılacağına karar verilir. Nasıl diş beyazlatılır küçük bir şekilde değindiğimize göre diş beyazlatma nasıl yapılır ve diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedebiliriz.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

 

Diş beyazlatma yöntemleri farklılıklar göstermektedir. Diş beyazlatan uygulama çeşitleri ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Home Bleaching)

 

En çok tercih edilen diş beyazlatma tekniklerinden birisi ev tipi diş beyazlatmadır. Yapılan muayeneden sonra ev tipi diş beyazlatmaya karar verildiyse, dişlerin ölçüleri alınır, bu ölçülere göre laboratuvarda ince, şeffaf ve dişleri tam olarak saran plaklar hazırlanır. Hasta bu plaklara hekiminin tavsiye ettiği şekilde ve miktarda jel uygular ve plak dişlerin üzerine oturtulur. Beyazlatma jelinin dişetlerine zarar vermemesi için plaktan taşan kısmı nemli bir pamuk ile silinmelidir. Bekleme süresi yaklaşık 5-7 saattir. Uygulama sayısı hekimin tavsiyesine bağlıdır, bu süre içerisinde düzenli olarak kullanmak tedaviden maksimum sonuç alabilmek için çok önemlidir. Bu diş beyazlatma yönetimi evde diş beyazlatma değildir, klinikte yapılması gereken bir diş beyazlatma yöntemidir. Evde diş sağlığınızı korumak istiyorsanız diş bakım seti kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Office Bleaching)

 

Hekim tarafından klinikte uygulanan beyazlatma yöntemidir. Diş beyazlatma uygulamaları arasından en çok tercih edilenlerdendir. Dişler kurutulduktan sonra beyazlatma ajanının zarar vermemesi için diş etlerine koruyucu jel sürülür ve ışık yardımı ile dondurulur. Daha sonra beyazlatma jeli dişlerin ön yüzeylerine homojen dağılacak şekilde sürülür. Farklı firmaların farklı uygulanan ürünleri bulunmaktadır. Bazı ürünlerde yaklaşık 20-40 dakika beklenir. Bunların ışıksız aktive olanları ve ışık ile aktive olan çeşitleri bulunmaktadır. Işık ile aktive olanlarda bu süre boyunca dişlere ışık tutulur. Işık kaynağı olarak lazer de kullanılabilir. Işık olmadan da aktive olan ürünlerde ise ışık kullanımı süreyi kısaltacağı için kullanım tercih edilebilir. İstenilen beyazlık durumuna göre seans birkaç defa daha tekrarlanabilir.

 

Ofis tipi diş beyazlatmada son yıllarda geliştirilen farklı ürünlerde en çok tercih ettiğimiz ikili jel uygulamasıdır. Bu sistemde dişi beyazlatan ve güçlendiren iki farklı jel karıştırılarak uygulama yapılmakta. Bu sistemle tek seansta ağrısız diş beyazlatma yapmak mümkün olmakta.

 

Anında diş beyazlatma işleminin etkisini görebilmek için, beyazlatma işleminden sonraki 48 saat boyunca boyar madde içeren yiyecek ve içecekler tüketmemek gerekir. Bu süre zarfında beyazlama işlemi devam etmektedir, kullanılacak boyar maddeler bu süreci olumsuz etkileyebilir. Beyazlatma sonrasında dişlerde yoğun hassasiyet oluşuyor ise flor uygulaması da yapılabilir. Beyazlatma işleminden sonra estetik gülüş sahibi olma şansınız vardır. Hızlı diş beyazlatma işlemi isteyenler için ofis tipi diş beyazlatma işlemini tavsiye edebiliriz.

 

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Beyazlatma işleminden sonraki 2-3 gün boyunca boyar madde içeren besinler tüketilmemeli. İşlem sonrası birkaç gün asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı, asitli besinler bu süreçte dişlerde hasarlara sebebiyet verebilir. Yine diş beyazlatma işlemi sonrasındaki birkaç gün dişler sert fırçalanmamalı, mümkünse ekstra yumuşak bir diş fırçası ile nazikçe temizleme işlemi yapılmalı. Yardımcı ürün olarak beyazlatıcı diş macunu kullanılacak ise işlemden bir hafta sonra ve günde bir defa kullanılmalı, günün diğer öğünlerinde fırçalama işlemlerine normal bir diş macunu ile devam edilmeli. Dişlerde hassasiyet oluştuysa hassasiyet giderici macunlar kullanmak faydalı olacaktır. Beyazlatma işlemini sonrası dişlerin durumuna göre flor uygulaması da yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Diş Beyazlatma ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemi yaptırmak isteyen bireylerin aklındaki en önemli sorulardan biride budur. Bu sorunun en net cevabı; eğer diş beyazlatma işlemi hekim tarafından yukarıda bahsettiğimiz aşamalar yerine getirilerek ve kontrollü bir şekilde yapılırsa dişlere zarar vermez. Fakat bu uygulama dişlerin yapısı gözetilmeden, çürük ve mine dokusu zayıf dişlere kontrolsüzce yapılırsa evet dişlere zarar verir.

Diş beyazlatma tedavisinin 16 yaşından daha küçük yaştaki hastalara uygulanması yanlıştır. Bu yaşlarda olan hastalarda pulpa odası ve diş sinirlerinin olduğu bölge en geniş boyutlardadır. Diş beyazlatma tedavisi uygulanması sonrasında pulpa irrite olur ve yüksek hassasiyet meydana gelir. Sonucunda ise kanal tedavisi gereken bir duruma gelir.

Tüm beyazlatma jelleri dişlerde az ya da fazla hassasiyete neden olur. Soğuk-sıcak sıvılara ve havaya karşı dişlerde oluşan hassasiyet bireylere rahatsızlık verebilir. Bu uygulamanın olağan olan ve normal bir yan etkisidir. Hassasiyet 24-48 saatlik zaman zarfı içinde geçmezse beyazlatıcı kullanma işlemine son verilmesi gerekir. Bu tarz hassasiyet durumu olduğunda, diş doktorunuzun uygulayacağı florür ve size önermekte olacağı tedavi kremleri bu diş hassasiyetini olabildiğince azaltacaktır. Hassasiyet durumunu daha aza indirmek için bir diğer alternatif olarak içinde potasyum nitrat mevcut olan diş macunları da kullanılabilir. Diş beyazlatmanın zararları var mı diye soracak olursanız da herhangi bir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Diş beyazlatma işlemi dişlerinizde kalıcı bir zarar veya yapısal değişikliği yol açmaz.

Bilgi Al

Bize Ulaşın

Tüm medikal estetik sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayınız.

1
Call Now Button