Burun Estetiği (Rinoplasti)

Medialkent

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Burun estetiği, dünya üzerinde en fazla uygulanan cerrahi girişimlerin başında geliyor. Burnun yüzün tam ortasında ve yüz güzelliğine etkili bir katkı yapmasından ötürü, estetik açıdan sorunlu bulunan ve ayrıca sağlık açısından problemler de yaşatan burnun, iç ve dış şekil bozuklukları düzeltiliyor.

 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kimlere Yapılabilir?

 

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.

 

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında bir yaralanmadaki deformitelerin onarılması, veya doğum kusurunun düzeltilmesi için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum güçlüklerinin iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır.

 

Bazı vakalarda hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünüm rinoplasti seçeneğinin tercih edilmesinin arkasındaki nedenler arasında yer alabilir.

 

Burun estetiği nedir?

 

Burun estetiği yani diğer adıyla Rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik ameliyatlardır. Bu operasyonlarda burun büyütülebilir veya küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir; burun ucunun konumu değiştirilebilir veya buruna alınmış herhangi bir darbe sonucu oluşan sorunlar, doğuştan gelen estetik dışı görüntü gibi kusurlar düzeltilebilir.

 

Rinoplasti, burun estetiği sırasında, cerrah burnu destekleyen kıkırdak ve kemiklere erişmek için, farklı teknikler kullanarak, burnun içine ya da burun üst derisine kesiler yapar. İnsizyonların yani kesilerin genellikle ameliyattan sonra görünmez olması için olabildiğince fazla burun içine yapılmaya çalışılır. İstenilen sonuca bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdaklar alınabilir veya doku eklenebilir (vücudun başka bir bölümünden veya sentetik bir dolgu maddesi kullanılarak). Cerrah kemiği ve kıkırdağı yeniden düzenleyip, yeniden şekillendirdikten sonra, yani burnun yapısına uygun hale getirdikten sonra son düzenlemeler yapılır.

 

Gerektiğinde, yeni oluşturulan burun yapısını desteklemek amacıyla iyileşme döneminde yardımcı olması açısından burun dışına bir atel yerleştirilebilir. Rinoplasti terimi zaten “burnun şeklini değiştirme” anlamına gelen “rhinoplastik” kelimesinden türetilmiştir. Teknik, öncelikle burnun kemik ve kıkırdak desteğine erişmeyi içerir. Yani bu, burnun içinde, bizim görmediğimiz yerde yapılan kesiler yoluyla ancak başarılır. Bazı durumlarda, burun deliklerini ayıran cilt alanına bir kesi yapılır. Daha sonra, altta yatan kemik ve kıkırdak, yeni şekillendirilmiş bir yapı oluşturmak üzere azaltılır, arttırılır veya yeniden düzenlenir. Örneğin burun ucu çok büyükse cerrah, bu alandaki, kıkırdağı şekillendirerek boyutunu küçültebilir.

 

Burun köprüsü yüksekse ve çıkıntılıysa, bu daha hoş bir profil vermek için azaltılabilir yani törpülenebilir. Burnun herhangi bir kısmı orantısız olarak küçük görünüyorsa, yüz bütününe daha iyi uyum sağlamak için kıkırdak veya yumuşak doku greftleri yerleştirilebilir. Burnun üst dudak veya alınla bağlantılı açıları burun destek yapısının daha da şekillendirilmesi ile de değiştirilebilir.

 

Dokular daha sonra yeni çerçeve üzerinde yeniden çizilir ve kesiler kapanır. Şişkinliği en aza indirgemek ve burun iyileşirken yeni şekli korumaya yardımcı olmak için burun dışına küçük bir plastik atel uygulanabilir. Burun içinde, septum adı verilen hava geçişlerinin bölen duvarı boyunca yumuşaklığını korumak içinse yumuşak emici malzeme yani tampon kullanılabilir. Alternatif olarak, operasyon sonrası burun solunumuna izin veren yumuşak burun destekleri de yerleştirilebilir. Ama bunların hepsi hastadan hastaya değişen ve illaki yapılır diyemeyeceğimiz kurgulardır. Buruna yapılacak minör düzeltme bile, genel yüz uyumunda bir fark yaratabilir.

 

Çoğu hasta cerrahiden sonra çok az ağrı hissettiğini bildirir veya duyulan herhangi bir rahatsızlık hafif ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Burun Estetiği (Rinoplasti) ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Operasyon süresi tercih edilecek yönteme göre farklılaşabilir. Genel olarak burun ameliyatları 1-2 saat aralığında sürmektedir. 

Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda komplikasyon olma olasılığı oldukça düşüktür. Enfeksiyon riskini azaltmak için doktorunuzun talimatlarına harfiyen uymalısınız. 

Burun ameliyatlarında, doktorunuzun tercihi ve uygulanacak yönteme göre lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılmaktadır. 

Burun ameliyatlarından sonra oluşan ödemin gitmesi ve burnun tam şeklini alması ortalama olarak 6-12 ay sürmektedir. 

17 yaş üzerindeki tüm yetişkinler doktorlarının uygun görmesi halinde rahatlıkla ameliyat olabilirler.

Burun ameliyatları, açık ve kapalı teknik olarak iki farklı biçimde uygulanabilirler

Günümüzde minimal burun deformasyonları, ameliyata gerek duyulmadan acısız ve ağrısız bir biçimde giderilebilmektedir. 

Burun ameliyatınızı mevsim ayırt etmeksizin, dilediğiniz her zaman olabilirsiniz.

Bilgi Al

Bize Ulaşın

Tüm medikal estetik sorularınız ve merak ettikleriniz için formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayınız.

1
Call Now Button